24/7 eTV BreakingNewsShow :
Guji badhanka mugga (bidixda hoose ee shaashadda fiidiyaha)
Airlines Airport Aviation Jebinta Wararka Yurub Jebinta Wararka Caalamka Jebinta Wararka Safarka Safarka Ganacsiga Wararka Dowladda Caafimaadka Warka News Dib-u-dhiska Waajib ah Dalxiiska Hadalka Dalxiiska Gaadiidka Sirta Safarka Warka Safarka Safarka Wararka UK Wararka kala duwan

Heathrow: Ballaarinta liiska dalalka la filayo inay u furmaan xagaaga loo baahan yahay

Heathrow: Ballaarinta liiska dalalka la filayo inay u furmaan xagaaga loo baahan yahay
Heathrow: Ballaarinta liiska dalalka la filayo inay u furmaan xagaaga loo baahan yahay
Written by Harry Johnson

Dib u furida jidadka ganacsiga muhiimka ah sida Mareykanka wuxuu awood u siinayaa kuwa wax dhoofiya inay dib ula xiriiraan shabakadaha caalamiga ah ee muhiimka ah ayna furmaan balaayiin rodol ah oo ganacsi iyo dhoofinta.

Print Friendly, PDF & Email
  • Heathrow wuxuu soo dhaweynayaa qorshayaasha dowladda ee ah in otomaatig lagu sameeyo baaritaanka xuduudaha
  • Dawladu waa inay daabacdaa liiska wadamada la filayo inay ku jiraan liiska cagaarka xagaaga
  • Heathrow ayaa lumisay 6.2 milyan oo rakaab ah bishii Abriil

Heathrow ayaa lumisay 6.2 milyan oo rakaab ah bishii Abriil, hoos udhaca 92.1%, marka la barbardhigo tirooyinka safka hore ee 2019, ka dib muddo sannad ah xaddidaad ku saabsan safarka aan muhiimka ahayn.

Iyadoo Heathrow wuxuu soo dhaweynayaa qaadista xayiraada safarka laga bilaabo 17ka Maajo, liiska cagaaran ayaa aad looga taxadaraa, marka la eego kontaroolada kale ee saaran rakaabka ka socdaalaya wadamada halista yar. Dib-u-eegista soo socota ee 3 toddobaad gudahood waa inay si ballaadhan ugu soo kordhisaa liiska waddamada “cagaaran”, oo ay ku jiraan Mareykanka, si loo kordhiyo ganacsiga, loola midoobo saaxiibbada iyo qoysaska kuwa ay jecel yihiin. Dawladdu waa inay ka caawisaa dadka inay sii qorsheeyaan iyagoo daabacaya liiska waddamada la filayo inay ku jiraan liiska cagaaran ee ciidaha xagaaga si rakaabku aysan ula kulmin qiimo sare daqiiqadaha ugu dambeeya ee ballansashada.

Horumarka degdegga ah ee tallaalka iyo kalsoonida kordhay ee wax ku oolnimada ka dhanka ah noocyada welwelka leh waa inay u oggolaataa fududeynta weyn ee nidaamka "taraafikada taraafikada" dhammaadka Juun, oo ay kujirto u oggolaanshaha dadka tallaalka buuxa u socdaalaya xaddid la'aan.

Heathrow wuxuu soo dhaweynayaa qorshayaasha dowladda ee ah in otomaatig lagu sameeyo baaritaanka xuduudaha, laakiin ilaa inta laga hirgalinayo, Wasiiradu waa inay hubiyaan in miis kasta la shaqaaleysiiyo waqtiyada ugu badan si looga fogaado waqtiyada safka aan la aqbali karin ee socdaalka. 

Duulimaadyada rakaabka ee yar ayaa saameyn weyn ku leh silsiladda sahayda ee Boqortooyada Midowday iyo dhoofiyayaasha Ingiriiska, iyadoo kaliya 116,000 metrik ton oo xamuul ah ay soo mareen Heathrow bishii hore, marka loo eego in ka badan 132,000 bishii Abriil 2019, taasoo hoos u dhacday 12%. Dib u furida jidadka ganacsiga muhiimka ah sida Mareykanka wuxuu awood u siinayaa kuwa wax dhoofiya inay dib ula xiriiraan shabakadaha caalamiga ah ee muhiimka ah ayna furmaan balaayiin rodol ah oo ganacsi iyo dhoofinta.

Maamulaha guud ee Heathrow, John Holland-Kaye, ayaa yiri: “Liiska cagaaran ee dowladda aad ayaa loo soo dhoweynayaa, laakiin waxay u baahan yihiin inay si ballaadhan u ballaadhiyaan toddobaadyada soo socda si loogu daro suuqyada kale ee halistoodu yar tahay sida Mareykanka, lagana saaro baahida loo qabo in si buuxda loo tallaalo Rakaabku inay qaataan laba tijaabo oo PCR ah oo qaali ah. Sheegashada Ciidanka Xuduudaha ee ah “safafka dhaadheer ee soo galootiga waa lama huraan” culeys yar - waa laga fogaadaa hadii Wasiiradu hubiyaan in dhamaan miisasyada la shaqaaleeyo waqtiga ugu sareeya

Soo Koobidda Gaadiidka
April 2021
Rakaabka Terminalka
(000 -yadii)
Apr 2021% IsbedelkaJan ilaa
Apr 2021
% IsbedelkaMay 2020 ilaa
Apr 2021
% Isbedelka
Suuqa
UK62541.7228-75.3764-82.2
EU173158.8618-86.74,021-83.2
Aan Yurub ahayn54628.7180-83.4876-82.4
Africa54681.9245-69.1601-80.7
Waqooyiga Ameerika63132.6244-92.5862-94.8
Latin America652.827-91.3148-88.0
Bariga Dhexe370.4292-82.31,100-84.2
Aasiya / Baasifigga8782.6382-82.61,098-88.9
Total536159.82,216-85.19,472-86.7
Dhaqdhaqaaqa Gaadiidka CirkaApr 2021% IsbedelkaJan ilaa
Apr 2021
% IsbedelkaMay 2020 ilaa
Apr 2021
% Isbedelka
Suuqa
UK773215.52,893-68.18,993-76.1
EU2,53767.28,672-79.947,851-74.2
Aan Yurub ahayn638211.22,215-77.39,389-75.8
Africa551344.42,298-36.76,124-55.1
Waqooyiga Ameerika2,46995.58,775-53.224,730-67.4
Latin America97169.4417-70.91,944-64.1
Bariga Dhexe1,08689.24,498-40.113,625-51.6
Aasiya / Baasifigga1,72290.56,887-34.720,891-50.4
Total9,873103.336,655-64.7133,547-68.7
Cargo
(Metrik ton)
Apr 2021% IsbedelkaJan ilaa
Apr 2021
% IsbedelkaMay 2020 ilaa
Apr 2021
% Isbedelka
Suuqa
UK6313.962-56.4163-69.7
EU10,333206.839,46577.893,3679.0
Aan Yurub ahayn5,604267.622,509121.858,42020.6
Africa6,535261.229,15432.776,371-7.9
Waqooyiga Ameerika41,510106.8145,292-2.4382,994-25.3
Latin America1,153302.64,383-61.926,650-43.5
Bariga Dhexe18,70294.171,5326.2215,796-12.0
Aasiya / Baasifigga32,254126.3119,64318.1336,376-18.0
Total116,096127.9432,04112.61,190,137-16.9
Print Friendly, PDF & Email

War ku saabsan qoraaga

Harry Johnson

Harry Johnson wuxuu ahaa tifaftiraha meelaynta eTurboNews muddo ku dhow 20 sano.
Harry wuxuu ku nool yahay Honolulu, Hawaii wuxuuna asal ahaan ka yimid Yurub.
Wuxuu jecel yahay inuu wax qoro oo wuxuu daboolayay sida tifaftiraha meelaynta eTurboNews.